01

MAI 2015

Tev ir viens pāris pēdu! Rūpējies par tām!

Jūsu pēdu problēmas var būt tikpat kā nemanāmas, bet tās var izraisīt ceļa locītavas problēmas, gūžas, muguras lejasdaļas problēmas, plecu un kakla problēmas un pat galvassāpes.

dinamiskā podometrijaLielākā daļa no mums dzīvi uzsāk ar veselām pēdām, bet ar laiku teju katrs no mums ir izjutis sāpes pēdās. Pēda ir ļoti sarežģīta struktūra – to veido 26 kauli, 33 locītavas, vairāk kā 100 muskuļi, cīpslas un saites, kā arī asinsvadu un nervu tīkls, mīkstie audi. Pēda ir dabiskais amortizators, kas, kājai, saskaroties ar zemi, darbojas kā atspere. Ja kaut viens no kauliem ir novietots nepareizi, var ciest viss pārējais ķermenis. Aktīvs cilvēks dienas laikā veic vidēji vairāk nekā 10 tūkstoš soļu, ko var salīdzināt ar spēku, ko uz pēdām rada vairāki simti tonnu. Jūsu pēdu problēmas var būt tikpat kā nemanāmas, bet tās var izraisīt ceļa locītavas problēmas, gūžas, muguras lejasdaļas problēmas, plecu un kakla problēmas un pat galvassāpes. Pēdā ir daudz nervu receptoru, kas nosūta informāciju centrālajai nervu sistēmai. Šī informācija tiek izmantota, lai noteiktu, kur atrodas jūsu pēda katrā brīdī pat uz to nepaskatoties, kādā virzienā un cik ātri tā kustas, cik lielam spiedienam tā ir pakļauta. Izmainītas pēdas dod nepareizu, neskaidru informāciju centrālajai nervu sistēmai, un tas var radīt traucējumus citās ķermeņa daļās. Kad mēs staigājam, katra pēdas locītava signalizē nervu sistēmai, lai tā var „ieslēgt” un „izslēgt” muskuļus. Muskuļu „ieslēgšana” un „izslēgšana” ļauj mums staigāt. Ja šajā darbībā rodas kļūmes, veidojas normālās kustības traucējumi. Tas nozīmē, ka pat šķietami nelielas pēdu problēmas nedrīkst atstāt bez ievērības!


Pēdu problēmu risināšana jāsāk ar precīzu un informatīvu diagnostiku. Metode, kas precīzi parāda pēdu noslodzi, spiediena sadalījumu un spēku ar kādu tiek slogotas pēdas, ir podometrija. Dinamiskā podometrija nozīmē, ka šī diagnostika notiek gaitā, tātad kustībā. Šī metode atšķirībā no statiskās podometrijas, precīzi parāda slodzes sadalījumu pēdā gaitas laikā un nodrošina pilnvērtīgu informāciju par pēdas stāvokli un funkciju.

Kad ir veikta dinamiskā podometrija, atklātās problēmas jāmēģina risināt. Vieglākos gadījumos pietiks ar apavu veida nomaiņu, mērķtiecīgu un regulāru ārstniecisko vingrošanu pēdu un apakšstilbu muskulatūrai. Smagākos gadījumos jālieto individuāli izgatavotas ortopēdiskās zolītes un ortopēdiskie apavi. Tikai individuāli izgatavotas zolītes spēj balstīt un atslogot katru pēdu tā, lai visprecīzāk risinātu problēmas.

AT Latvia Tehniskās ortopēdijas centrs sadarbojas ar pasaulē vadošo dinamiskās podometrijas iekārtu ražotāju NOVEL (Vācija) kopš 2004. gada. Ārsts – tehniskais ortopēds Raivis Bukolovskis ir dinamiskās podometrijas izmeklējuma aizsācējs Latvijā un šo metodi pielieto jau 8 gadus. Darbā tiek izmantotas individuālas ortopēdiskās zolītes, ko izgatavoto firmā PedCad (Vācija).

 

Raksts publicēts no www.medicine.lv