25

NOV 2014

Palīdzēsim pēc endoprotezēšanas operācijas

Gūžas vai ceļa locītavas endoprotezēšanas operācija ir situācija, kad slimniekam var būt nepieciešama tuvinieku palīdzība, lai tiktu galā ar ikdienas darbībām. Ne reti slimnieki negrib kļūt par apgrūtinājumu saviem tuviniekiem, un tāpēc cīnās pašu spēkiem, lai gan tā pastāv iespēja iedzīvoties atkārtotās operētās locītavas problēmās. Lai izvairītos no riskantām situācijām, pacientam jānodrošina tehniskie palīglīdzekļi, kas pēc operācijas ļaus saglabāt maksimālu neatkarību ikdienas aktivitātēs un tai pašā laikā nodrošinās arī drošu vidi, lai varētu ievērot visus ārstējošā ārsta norādījumus.

Pirmā nepieciešamība pēc operācijas būs staigāšanas palīgierīce, visbiežāk tie būs elkoņa vai padušu atbalsta kruķi, bet atsevišķos gadījumos labāks būs staigāšanas rāmis. Pacientam fizioterapeita vadībā jau tuvākajās dienās pēc operācijas būtu jāiemācās pareizi izmantot savu staigāšanas palīgierīci. Ja ārsts neļauj operēto kāju slogot ar pilnu svaru, vai slogot vispār, tad tas arī stingri jāievēro visu noteikto laika periodu! Atkarībā no tā cik ilgi pacientam palīgierīce būs vajadzīga, jāizvērtē vai to iegādāties vai nomāt. Svarīgi, lai palīgierīce būtu noregulēta pacientam atbilstošā augstumā, ziemā staigājot ārvidē ir nepieciešamas ziemas radzes, kas kruķiem neļaus slīdēt uz apledojušajām ietvēm.

Kad pacients no slimnīcas ir atgriezies mājās, jāpārliecinās, vai nav kādi šķēršļi, kas traucē pārvietoties ar palīgierīci. Jāuzmanās no paklājiem, aiz kuru malām var aizķerties kāja vai kruķis. Visām ikdienā nepieciešamajām lietām jābūt sasniedzamā augstumā – tās nevar būt ne augstu plauktos, ne uz grīdas vai pagultē. Bīstamākā vieta mājās, kur notiek lielākā daļa nelaimes gadījumu, ir vannas istaba, tāpēc tās nodrošināšana ar atbilstošiem palīglīdzekļiem ir ļoti svarīga. Pēc gūžas endoprotezēšanas noteikti ir vajadzīgs tualetes poda paaugstinājums, jo nav pieļaujama gūžas locītavas saliekšana vairāk kā 90°, tātad zemu sēsties nedrīkst. Ļoti vajadzīgi neslīdoši rokturi pie vannas istabas un tualetes sienām, lai cilvēks var droši pieturēties apsēžoties un pieceļoties, kā arī iekāpjot vannā un izkāpjot no tās. Vannā ieteicams pretslīdes paklājiņš, kas ļaus izvairīties no nepatīkamiem kritieniem paslīdot vannā. Lai mazgāšanās būtu drošāka un ērtāka, ieteicams stabils un ērts vannas krēsls vai vannas dēlis – cilvēks sēžot uz tā var mazgāties sēdus.

 

Pēc gūžas endoprotezēšanas ieteicams lietot speciālu ortozi, kas stabilizē operēto kāju, ierobežojot rotācijas kustību gūžas locītavā, tā pasargājot no mežģījumiem. Ortoze palielina pacienta drošības sajūtu, kas ir ļoti svarīgi uzsākot staigāt pēc operācijas un arī tālākajā rehabilitācijas procesā.

 

Vēl viens svarīgs drošības sajūtu un gaitas stabilitāti ietekmējošs aspekts ir apavi. Cilvēkiem ar kāju locītavu problēmām ieteicami ir ortopēdiskie apavi - tie ir vieglāki, platāki, stabilāki, ar amortizējošām vai pārvēlienu atvieglojošām zolēm. Pēc endoprotezēšanas operācijām salīdzinoši bieži pacientiem nav vienāds kāju garums. Ļoti būtiski ir to kompensēt, lai izvairītos no muguras vai citu kājas locītavu problēmām. Vislabākais veids kā kompensēt kāju garumu atšķirības ir individuālas ortopēdiskas zoles, jo tās ne tikai paceļ īsākās kājas papēdi, bet līdzsvaroti sadala slodzi uz abām pēdām.

 

Jautājiet, mēs ieteiksim Jums vislabāko risinājumu!